جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

راه بند چیست ؟

راه بند 

از راهبند  ها در ورودی های کارخانجات، مراکز اداری، ورودی مراکز خرید، هتل ها، بیمارستان ها، ورودی پارکینگ ها، ایستگاه های مترو و … استفاده میشود که جهت مسدود کردن مسیر ورود و خروج  کنترل عبور خودرو یا اشخاص کاربرد دارد.

راه بند های با بازوی بلند که در ورودی پارکینگ‌ها، بیمارستان‌ها و ساختمان‌های پر تردد مشاهده می‌کنید برای کنترل تردد خودروها می‌باشد. در پارکینگ ساختمان‌های خصوصی در اکثر موارد راهبندها متصل به سیستم‌های هوشمند مدیریت پارکینگ هستند که در اینصورت بدون نیاز به نیروی انسانی برای کنترل راهبند، راهبند باز و بسته می‌شود و تردد صورت می‌گیرد و در حالتی که نیازی به کنترل تردد خودروها نباشد (پارکینگ عمومی) از راهبندهای بدون اتصال به سیستم مدیریت پارکینگ استفاده می‌شود.

انواع راه بندکنترل تردد خودرو

 • راهبند سطحی
 • راهبند میله‌ای
 • راهبند ستونی
 • راهبند کف خواب
 • راهبند کف خواب سر نیزه‌ای

نوعی دیگر از راهبندها که برای کنترل ورود و خروج افراد صورت می‌گیرد گیت‌های تردد می‌باشد. گیت‌ها در مکان‌هایی مانند مترو، فرودگاه، ورودی هتل‌ها و … دیده می‌شود. گیت‌های کنترل تردد، ورود و خروج افراد را کنترل می‌کنند.

انواع راهبند کنترل تردد افراد

 • راهبند نفررو شیشه‌ای
 • راهبند نفررو میله‌ای
 • راهبند نفررو پروانه‌ای
 • راهبند نفررو میله‌ای تمام قد

در ادامه به شرح هر یک از انواع راهبندها می‌پردازیم.

تاریخچه:

از دیرباز تا کنون به هر وسیله یا ساختاری که موجب سد کردن مسیر، بستن راه، کنترل و هدایت موج ترافیک شود را راهبند می‌گویند. راهبندها نخستین بار در ایالات متحده امریکا در 40 سال پیش توسط فردریک ام.اف.جی اختراع شد. راهبندهای اولیه برای محافظت و جلوگیری از ورود افراد به مناطق مختلف استفاده می‌شد. از حمله‌های احتمالی توسط خودروها و وسایل نقلیه به شهر ها توسط راهبندها، حفاظت نسبی صورت می گرفت. البته لازم به ذکر است که استفاده‌ از راهبندها به شکلی که امروزه متداول است از 40 سال پیش شروع شده و در تاریخی پیش از آن وسیله‌هایی مشابه کارکرد راهبند وجود داشته است.

از قرن 16 میلادی در فرانسه راه بند ها وجود داشته اند. همانطور که در فیلم‌های اروپایی متعلق به قرن‌های 16 میلادی و پس از آن مشاهده می‌کنید در مقابل کاخ‌های سلطنتی راهبند وجود داشته است که از ورود افراد غیر اشرافی و یا حمله‌های احتمالی جلوگیری شود. این راهبند ها، به صورت دستی و با استفاده از طناب و چرخ دنده بالا و پایین می‌شدند و ورودی کاخ را محافظت می‌کردند.

با گذشت زمان و ظهور تکنولوژی٬ شکل ٬ اندازه و کاربری راهبندها تغییر یافته و به تدریج به شکلی که امروزه رایج است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

راهبند های اهرمی از قدیمی ترین و با سابقه ترین راهبند ها میباشند. در ابتدا راهبند هایی که در تقاطع خیابان ها با ریل های قطار اسفاده میشد به صورت دستی بوده و با گذشت زمان و بهره مندی از تکنولوژی های جدید جای خود را به مدل های اتوماتیک و برقی دادند .

راهبند ، راهبند چیست ، راهبند دستی

ساختار راهبند ها به طور کلی از :

بدنه، مرکز تعادل، بازو، فنر تعادل و سیستم محرک تشکیل شده است که در ادامه به شرح مختصری از آن میپردازیم.

 • بدنه: جعبه ای عموما استوانه ای شکل که سایر تجهیزات درون آن قرار میگیرند.
 • مرکز کنترل : جهت کنترل حرکت راهبند و در اتاق های نگهبانی مورد استفاده قرار میگیرد.
 • بازو: به دسته راهبند که همان مانع اصلی برای مسدود کردن مسیر خودرو یا افراد میباشد، بازو میگویند.
 • فنر تعادل : این فنر در راهبند های الکترومکانیکی برای کمک کردن به موتور جهت بالا بردن بازو استفاده میشود.
 • سیستم محرک : سیستم محرک در راهبند ها با توجه به نوع کلی راهبند ها (راهبند الکتروهیدرولیکی یا راهبند الکترومکانیکی) یک موتور به همراه یک پمپ یا یک موتور به همراه گیربکس می باشد .

راهبند ، راهبند چیست ، بدنه راهبند

اغلب راه بندها به گونه ای طراحی شده اند که قابلیت اتصال به دوربین های پلاک خوان، دستگاه های کارتخوان، ریدر برد بلندUHF (انتن برد بلند RFID)، ریموت کنترل و سیستم های دیگر کنترل تردد (کنترل دسترسی) را دارند.

راهبند ها در ارتفاع یک متری از سطح زمین توسط بازو خود مسیر ورود و خروج را مسدود کرده و اندازه آن ها فقط از نظر طولی (طول بازو) قابل تغییر است .

راهبند ، راهبند چیست ، اکسس کنترل راهبند

راهبند ها به دو دسته کلی : 1- راهبند های الکترومکانیکی (تردد نرمال)  2- راهبند های هیدرولیکی (تردد بالا) تقسیم میشوند .

به طور کلی تفاوت عمده این راهبند ها در این است که راهبند های الکترومکانیکی، با کمک چرخ دنده ها باز و بسته میشوند؛ اما راهبند های هیدرولیکی با استفاده از پمپ روغن و سایر تجهیزات باز و بسته میشوند.

 • راهبند هیدرولیکی:

از این نوع راه بند در مکان هایی با تعداد تردد بالا استفاده میشود، زیرا علاوه بر سرعت بالاتر نسبت به راهبند های الکترومکانیک، استهلاک مکانیکی کمتری نیز دارد. در ساختار راهبند های هیدرولیکی، روغن هیدرولیک استفاده شده است.

این راه بند ها از یک الکتروموتور و یک پمپ روغن جهت رساندن روغن به داخل اتصالات، مخزن راهبند، مسیر های از پیش تعیین شده برای راه اندازی و حرکت بوم، تشکیل شده اند. به همین جهت انتخاب الکتروموتور گفته شده و پمپ روغن حائز اهمیت است و باید از کیفیت قابل قبولی برخوردار باشند.

قطعه با اهمیت دیگری در ساخت راهبند هیدرولیکی، جک هیدرولیک بوده که در صورت ساخت این جک با مواد و لوازم با کیفیت، طول عمر دستگاه افزایش می یابد. استفاده از سیستم های هیدرولیکی باعث حرکت آرام، بدون لغزش و ضربه حین باز و بسته شدن راهبند شود. همچنین امکان تنظیم دقیق سرعت و تغییر جهت با سرعت بالا وجود دارد. از این نوع راهبند در مکان هایی با تعداد تردد بالا استفاده میشود .

راهبند چیست ، راهبند هیدرولیکی ، راهبند

در ادامه به بررسی جزئی تر اجزای داخلی راهبند هیدرولیکی میپردازیم:

 1. چراغ فلاشر بر روی بدنه
 2. راهبند ، اجزای داخلی راهبند هیدرولیکی ، راهبند چیستمدار فرمان
 3. دریچه افزودن روغن
 4. پیچ تخلیه هوای سیلندر سمت راست
 5. بخش هیدرولیک (موتور، پمپ هیدرولیک و محفظه روغن)
 6. سیلندر هیدرولیک سمت راست
 7. پره های خنک کننده پمپ هیدرولیک
 8. شلنگ هیدرولیک اتصال پمپ به سیلندر سمت راست
 9. شلنگ هیدرولیک اتصال پمپ به سیلندر سمت چپ
 10. خلاص کن دستی
 11. سیلندر هیدرولیک سمت چپ
 12. پیچ تخلیه هوای سیلندر سمت چپ
 13. محفظه اصلی راهبند (بدنه)
 14. انکودر
 15. جعبه اتصال برق ورودی
 16. منبع تغذیه
 • راهبند الکترومکانیکی :

سیستم راه بند الکترومکانیکی در هنگام قطع برق با باتری کار میکند  و همچنین به دلیل قیمت مناسب تر و سادگی استفاده، بیشتر مورد استقبال قرار میگیرد. اما به دلیل ساختاری که دارند برای محیط هایی از این نوع راهبند استفاده میشود که میزان تردد کمتری داشته باشند.

لازم به ذکر است تمام راهبند ها به سیستم تشخیص مانع مجهز هستند. به طوریکه هنگامی که راهبند بازشده تا خودرو از ورودی عبور کند، راهبند از طریق سنسور های مانعی که زیر بازوی راهبند تعبیه شده است، متوجه عبور خودرو شده و تا رد نشدن کامل خودرو از زیر راهبند، راهبند به حالت اولیه بازنمیگردد.

راهبند چیست ، راهبند الکترومکانیکی ، راهبند

در ادامه به بررسی جزئی تر اجزای داخلی راهبند هیدرولیکی میپردازیم:

 1. میله راهبندراهبند ، اجزای داخلی راهبند الکترومکانیک ، راهبند چیست
 2. استپ مکانیکی
 3. میله اتصال فنر
 4. لیمیت سوییچ
 5. بادامک تنظیم محدوده حرکت میله (بازو) راهبند
 6. خلاص کن دستی
 7. مجموعه موتور الکتریکی و جعبه دنده
 8. پلیت اتصال فنر به اهرم
 9. فنر تعادل
 10. مدار فرمان
 11. پیچ تنظیم قدرت فنر
 12. پیچ اتصال سیم ارت
 13. پایه پلیت
 14. پیچ پایه پلیت
 15. درب شاسی
 16. بدنه راهبند

همچنین از لحاظ کاربردی راهبند ها را به دو دسته راهبند های خودرویی و راهبند های نفررو نیز تقسیم میکنند. که در ادامه این مقاله به توضیح آن ها میپردازیم.

انواع راهبند خودرویی

 • راهبند های سطحی (Tyre Killer)

 • راهبند های میله ای (Boom Barrier)

 • راهبند های ستونی (Bollard Barrier)

 • راهبند های کف خواب (Road Blocker)

 • راهبند های کف خواب سر نیزه ای (Road Blocker)

راهبند ، انواع راهبند ، راهبند چیست

راهبند های سطحی(Tyre Killer)

راه بندهای سطحی، به راهبند هایی گفته میشود که از یک طرف دارای تیغه هایی فلزی به شکل نیزه هستند و اغلب برای یکطرفه کردن خیابان ها و مسدود کردن یکطرفه یک مسیر از آن ها استفاده میشود.

طرز کار این راهبند ها به گونه ای است که زمانیکه این نوع راهبند در مسیری کار گذاشته شده باشد فقط از یک طرف امکان عبور وسایل نقلیه  از این راهبند وجود دارد و از طرف دیگر باعث پنچر شدن لاستیک های ماشینی شده که قصد عبور از مسیر را دارند.

راهبند چیست ، راهبند سطحی ، راهبند

راهبند های میله ای (Boom Barrier)

از پرکاربرد ترین راه بند ها، راهبند میله است. این مدل راهبند ها مکانیزم های مختلفی چون: مکانیزم خم شونده، تلسکوپی و … را شامل می شوند.

 

 • راهبند های میله ای با مکانیزم خم شونده :

این نوع راهبند های میله ای در مکان هایی استفاده میشوند که محدودیت ارتفاع وجود دارد و امکان باز شدن راهبند به صورت عمودی وجود ندارد.

راهبند های خم شونده در دو مدل 90 درجه و 180 درجه عرضه شده اند و کاملا برای محیط های سقف دار مناسب هستند .

راهبند چیست ، راهبند با مکانیزم خم شونده ، راهبند

 • راهبند های میله ای با  مکانیزم تلسکوپی :

راه بند هایی از این مدل، دارای بازوهایی هستند که هنگام باز و بسته شدن کشویی حرکت کرده و عملکرد الکترومکانیکی دارند. طول این بازو ها از 3 تا 6 متر متغیر هستند و سیستم  فشاری فنری دارند .  راهبند های تلسکوپی برای مکان های پرتردد انتخاب مناسبی هستند.

راهبند چیست ، راهبند تلسکوپی ، راهبند

راهبند های ستونی (Bollard Barrier)

راهبند های ستونی به شکل استوانه هایی بزرگ هستند که در زمانی که راهبند باز است کاملا زیر زمین قرارگرفته اند. این راهبند ها توسط سیستم های هیدرولیکی هم میتوانند به صورت عمودی بالا و پایین بروند. ولی مدل الکترومکانیکی آن نیز در دسترس است .

از این نوع راهبند ها در مکان هایی استفاده میشود که هدف فقط مسدود کردن مسیر برای خودرو ها می باشد، زیرا به دلیل فاصله بین استوانه ها در این راهبند، برای مسدود کردن تردد موتور سیکلت و دوچرخه مناسب نمی باشد.

در مدل راهبند ها دارای جک دستی برای استفاده از راهبند در زمان قطع برق می باشند و همچنین دارای ریموت کنترل برای استفاده از راه دور است.

جنس این مدل راهبند ها فولاد با روکش استیل می باشد. سرعت باز و بسته شدن آن با توجه به نوع خریداری شده از این سری راهبند ها، متفاوت است و بین 1 تا 7 ثانیه متغیر میباشد .

راهبند چیس ، راهبند ستونی ، راهبند

راهبند های کف خواب (Road Blocker)

راه بند های کف خواب شامل تیغه ای ضخیم و فلزی هستند ، این راهبند ها درون زمین قرار گرفته اند و هنگام مسدود کردن مسیر، با استفاده از سیستم های هیدرولیکی یا الکترومکانیکی بالا آمده و مسیر را مسدود میکند.

این راهبند ها از قدرت بالایی برخوردارند و برای محیط هایی که امنیت خیلی بالایی دارند، مناسب است .

راهبند های کف خواب پس از خارج شدن از زمین تا ارتفاع 50 تا 90 سانتی متر بالا می آیند و همچنین  این راهبند ها نیز امکان اتصال به سیستم های پلاک خوان  و اکسس کنترل را دارند و میتواند به صورت خودکار پس از شناسایی خودرو مجوز دار، مسیر را باز کنند.

به دلیل استفاده از موتور های هیدرولیکی در این راهبند باز شدن این راهبند حداکثر 6 ثانیه و بسته شدن آن 5ثانیه طول میکشد .

استفاده از این راهبند ها در شرایط مختلف آب و هوایی و یخبندان نیز ممکن است.

راهبند چیست ، راهبند کف خواب ، راهنبد

راهبند های کف خواب سر نیزه ای(Road Blocker)

راهبند های کف خواب سر نیزه ای از جهت ساختار و مقاومت مانند راهبند های کف خواب معمولی هستند با این تفاوت که بر روی آن فلز هایی نیزه شکل تعبیه شده و در صورت برخورد با خودرو غیر مجاز، خودرو آسیب شدیدی می بیند، این در صورتی است که کوچکترین صدمه و آسیبی به راهبند نمیرسد و راهبند قادر است همچنان به کار خود ادامه دهد.

ارتفاع این راهبند زماینکه بالا می آید، 120 سانتی متر می باشد و  جنس این مدل از راه بند کف خواب نیز فولاد با ضخامت بالا میباشد .

راهبند چیست ، راهبند کف خواب نیزه ای ، راهنبد

 

مقایسه‌ی انواع راهبندهای کنترل خودرو

راهبندهای ستونی به دلیل کاربرد منع ورودی که تنها برای خودروها می تواند ایجاد کند امنیت و کنترل ورود و خروج مناسبی را ایجاد نمی‌کند. راهبندهای کف خواب (معمولی و سرنیزه‌ای) به دلیل سد کردن مسیر خودرو و اسیب رساندن به خودرو در صورت تخطی (راهبند مدل سرنیزه‌ای) امنیت بالاتری را دارا می باشند. اما راهبندهای میله‌ای نسبت به سایر انواع راهبندها کاربرد گسترده‌تری دارند و همچنین قابلیت اتصال راهبند‌های میله ای به سیستم‌های کنترل تردد موجب بهینه سازی عملکرد این نوع راهبندها شده است. لذا راهبندهای میله‌ای انتخاب مناسب‌تری برای کنترل تردد خودرو (مدیریت پارکینگ) می باشند.

راهبند های نفر رو

از راهبند های نفر رو جهت کنترل ورود خروج افراد در ورزشگاه ها، گیت های فرودگاه، فروشگاه ها، ایستگاه های مترو و … استفاده میشود.

راهبند های نفر رو به چهار دسته :

 1. راهبند نفر رو شیشه ای 

 2. راهبند نفر رو پروانه ای 

 3. راهبند نفر رو میله ای

 4. راهبند نفر رو میله ای تمام قد 

تقسیم می شوند .

   1.راهبند نفر رو شیشه ای

راهبند های نفر رو شیشه ای در انواع شیشه ای بلند و شیشه ای کوتاه  وجود دارند .

 • راهبند های شیشه ای بلند علاوه بر کنترل ورود و خروج از امنیت بالاتری نیز برخوردار هستند و برای بانک ها، سازمان های مرکزی، ایستگاه های مترو و … کاربرد دارد. این راهبند ها توانایی اتصال به سیستم های اکسس کنترل را دارند .

راهبند چیست ، راهبند نفررو شیشه ای بلند ، راهبند

 • راهبند های شیشه کوتاه برای نمایشگاه ها، ایستگاه های اتوبوس و مترو، جاذبه های گردشگری، کارخانه ها و … جهت کنترل ورود و خروج و در مواقع لازم بررسی بلیط ها و … استفاده میشوند. این راهبند ها قابلیت اتصال به دستگاه های اکسس کنترل جهت صادر کردن اجازه ورود و خروج را دارند.

راهبند چیس ، راهبند شیشه ای کوتاه ، راهبند

  2. راهبند نفر رو پروانه ای

راهبند نفر رو پروانه ای از یک بدنه (پایه) تشکیل شده است و مدل شیشه متصل شده به آن به صورت پروانه ای می باشد. این راهبند ها در ایستگاه های مترو، نمایشگاه ها، ورزشگاه ها و … استفاده میشود. قابلیت اتصال به سیستم های اکسس کنترل از ویژگی های این راهبند به شمار میرود .

3. راهبند نفر رو میله ای

راهبند های نفر رو میله ای اغلب دارای 3 میله هستند که هر سه حول یک نقطه دوران میکنند و با هر بار گردش، برای یک نفر مسیر عبور باز میشود.

اغلب از این راهبند ها به صورتی استفاده میشود که تعدادی از آن ها کنار هم قرار بگیرند و آخرین راهبند از هر طرف با دیوار یا مانع کناری خود فاصله برای عبور افراد غیر مجاز نداشته باشد.

راهبند ، راهبند شیشه ای پروانه ای ، راهبند پروانه ای ، راهبند نفر رو

 4. راهبند نفر رو میله ای تمام قد

از این نوع راهبند ها در مکان هایی که کنترل ورود و خروج افراد بسیار حائزاهمیت است مورد استفاده قرارمیگیرد. از این مدل گیت های تمام قد در ورزشگاه ها، مراکز نظامی، سفارتخانه ها، فرودگاه ها و …استفاده میشود.

جنس بدنه آن تمام استیل است و دارای مسیر های عبوری مجزا برای ورود و خروج افراد می باشد. این مدل گیت های تمام قد قابلیت اتصال به دستگاه های اکسس کنترل جهت صادر کردن اجازه ورود و باز کردن مسیر را دارند. این گیت ها به صورت نفر به نفر کار میکنند، به این معنی که پس از صادر شدن مجوز عبور یک فرد از گیت و رد شدن او ، بلافاصله مسیر بسته می شود.

راهبند چیست ، راهبند تمام قد میله ای ، راهبند

لازم به ذکر است؛ راهبند های نفررو قابلیت اتصال به سیستم های اثرانگشت، تشخیص چهره، کارتخوان و … را دارند .

مقایسه‌ی انواع راهبندهای نفررو

تمامی راهبندهای نفررو قابلیت اتصال به سیستم کنترل دسترسی را دارند و می توانید از سیستم کنترل تردد رمزی، کارتی، اثرانگشتی و یا تشخیص چهره در این راهبندها (گیت) استفاده کنید.

در میان این راهبندها دو نوع شیشه‌ای و میله‌ای تمام قد دارای امنیت بلاتری نسبت به دو نوع دیگر می‌باشند و در بین 4 نوع ٬ راهبند نفررو میله‌ای تمام قد دارای بالاترین درجه‌ی امنیتی برای کنترل ورود و خروج افراد است. در راهبندهای نفررو میله‌ای تمام قد پس از عبور هر فرد، گیت (راهبند) بلافاصله بسته می‌شود و عمل شناسایی و احراز هویت را مجددا برای فرد بعدی انجام داده و در صورت مجاز بودن شناسه‌ها مسیر را باز می‌کند.

ویژگی های راهبند ها

راه بند ها با توجه به کشور سازنده انواع مختلفی دارند که هر کدام دارای ویژگی هایی هستند که در ادامه برخی از آن ها آورده شده است :

 • مجهز به زنگ هشدار
 • امکان تردد بی نهایت
 • دارای حداقل زمان حرکت ممکن
 • مجهز به ریموت و کنترلر های هوشمند
 • دارای سیستم هوشمند در مواقع قطع برق
 • قابل استفاده در شرایط آب و هوایی متفاوت
 • امکان تنظیم نیرو هنگام باز و بسته شدن راهبند
 • مجهز به LED هایی روی بوم راهبند ها و … جهت دید در شب
 • قابلیت اتصال به کامپیوتر ، سیستم های کنترل دسترسی و …
 • مجهز بودن به سیستم ضد مانع ( عدم برخورد بازوی راهبند با خودرو ها و …)

برای انتخاب درست راهبند چه مواردی باید رعایت شود ؟

راه بند هم مانند سایر موارد حائز اهمیت برای یک ساختمان، فروشگاه، مرکز، … جز مواردی است که باید در انتخاب آن دقت کرد.

طراحی، هزینه، عملکرد، زیبایی شناسی، استحکام و امنیت، جنس بدنه، راحتی در استفاده از مواردی هستند که بایدهنگام انتخاب در نظر گرفت. در ادامه به بررسی برخی از آن ها میپردازیم :

 • زیبایی شناسی

زیبایی شناسی، نکته ای است که باید علاوه بر مسائل امنیتی و کاربردی مورد توجه قرار بگیرد. منظور از زیبایی شناسی ظاهری قابل قبول و خوب بعد از نصب راهبند ها در مسیر های ورودی و خروجی است .

راهبند ، راهبند چیست

 • جنس بدنه

از آنجایی که راه بند ها در مناطق مختلف و با شرایط جوی مختلف نصب میشوند. کاربران باید شرایط آب و هوایی محیط مورد نظر خود را جهت انتخاب نوع مناسب راهبند در نظر بگیرند.

جنس بدنه راه بند باید به گونه ای باشد که در صورت ضربات احتمالی و شرایط آب و هوایی مختلف، مقاومت لازم را داشته باشد. بدنه راهبند ها از جنس های: آلومینیوم چدن، استیل 304 ضد زنگ، فولاد گالوانیزه  و … ساخته میشوند.

درکنار استیل ضدزنگ 304 که علاوه بر استحکام در برابر رطوب نیز مقاوم است؛ نوعی فلز ضد زنگ با درجه 316 درجه نیز موجود میباشد که به فلز ضد زنگ 316 درجه دریایی معروف است و برای مناطقی که از رطوب بسیار بالایی برخوردارند کاربرد دارد.

در برخی از موارد برای صرفه جویی در هزینه ها، برخی از راهبند ها از ورقه های آهنی که رنگ بندی کوره ای (کوره ای الکترواستاتیک) دارند؛ تولید میشوند .

جنس بوم راهبند ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا علاوه بر مقاومت لازم، باید وزن پایینی نیز داشته باشد. بوم راهبند ها اغلب از جنس پلاستیک فشرده، کائوچو، آلیاژ آلومینیوم و یا آهن میباشد .

همینطور متراژ فضای مورد نظر ، میزان رفت و آمد در فضا و میزان اهمیت آن نیز از موارد مهم در انتخاب نوع راه بند است .

قیمت راهبند

راهبند الکترومکانیکی دارای سیستم فشار فنری می‌باشد که باعث تسریع و راحت تر باز شدن راهبند می‌شود. سرعت باز و بسته شدن بوم راهبند سبب کاربردی بودن راه بند برای مکان‌های پرتردد و با مراجعه کننده بالا می‌شود و علاوه بر آن در مکان‌های پرتردد تعداد خودروهای در رفت و آمد در بعضی مواقع بیش از مقدار انتظار است درنتیجه نداشتن محدودیت در باز و بسته شدن باعث افزایش قیمت راهبند می‌شود.

از موارد دیگر تاثیر گذار در قیمت راهبند استاندارد IP راهبند می‌باشد. هرچه استاندارد IP بالاتری داشته باشد راهبند قیمت بالاتری خواهد داشت. استاندارد IP درجه حفاظت راهبند را در برابر مایعات و جامدات نشان می‌دهد. علاوه بر این راهبند به علت نصب در ورودی پارکینگ‌ها و به تبع آن قرار گرفتن در محیط باز باید نسبت به گرما و سرمای بیش از حد که در منطقه‌ی نصب پیش‌ بینی می‌شود مقاوم باشد و در باز و بسته شدن و یا سنسورهای آن دچار مشکل نشوند.

راهبندها به‌عنوان بخشی از سیستم‌های کنترل تردد با الکتریسیته کار می‌کنند و اگر برق قطع شود قادر به باز و بسته شدن نیستند مگر در راهبندهایی که قابلیت کنترل دستی در زمان قطعی برق را دارند.

راهبندهای قابل نصب بر روی سیستم‌های RFID نسبت به سایر راهبندها ویژگی‌های قابل توجهی دارند.

قابلیت‌های کنترل از راه دور با ریموت، پشتیبانی از فتوسل و قابلیت اتصال به سیستم‌های تحت شبکه از موارد تاثیرگذار بر روی قیمت‌ راهبندها می‌باشد.

بعضی از انواع راهبندها دارای سنسورهای حسگر مانع هستند و این راهبندها قابل تنظیم برای ایجاد حساسیت نسبت به اجسام می‌باشند.

از عوامل دیگر که قیمت راهبند را تغییر می‌دهد داشتن ترمز در انتها و ابتدای حرکت راهبند است تا راهبند با سرعت بالا شروع نکند و متوقف نشود که به بوم راهبند آسیب وارد شود. درنتیجه داشتن ترمز در ابتدا و انتهای راهبند باعث افزایش عمر کارکرد راهبند و کیفیت عملکرد آن می‌شود.

حرکت بدون صدا و در سکوت کامل بوم راهبند نیز از مزیت‌های دیگر راهبندها است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *