جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

دستگاه ثبت تردد چیست؟ کاربردهای دستگاه ثبت تردد چیست؟

دستگاه ثبت تردد

دستگاه ثبت تردد

در دنیای امروز استفاده از سیستم های ثبت تردد رواج زیادی پیدا کرده و تقریبا همه سازمان‌ها و مجموعه‌ها مجهز به این دستگاه‌ها هستند. کارفرما با استفاده از دستگاه ثبت تردد می‌تواند ساعات کاری، دیر رسیدن، خروج زودهنگام، زمان استراحت، مرخصی، اضافه کار و غیبت کارکنان خود را تحت نظر داشته باشد. ایندستگاه انواع گوناگونی دارد و تنوع آن‌ها چنان زیاد است که انتخاب بهترین نوع دستگاه ثبت تردد را برای مدیران به یک دغدغه تبدیل کرده است. در ادامه این مقاله به معرفی دستگاه ثبت تردد، انواع آن و کاربردها و مزایای آن می‌پردازیم. اگر قصد خرید دستگاه ثبت تردد را دارید تا پایان با ما همراه باشید.

 

ثبت تردد چیست؟

به فرایند ثبت و کنترل ورود و خروج افراد، خودروها و کالاها ثبت تردد گفته می‌شود. ثبت تردد تعیین می‌کند چه افرادی به منابع موجود در یک مکان یا سازمان دسترسی داشته باشندیا نداشته باشند. این امر یکی از اصول ضروری امنیت است که درصد خطر را برای کسب و کار یا سازمان به حداقل می‌رساند.

 

کاربردهای دستگاه ثبت تردد

پیش‌ازاین هم گفتیم که از این دستگاه‌ها برای ثبت و کنترل ورود و خرج افراد، کالاها و خودروها در تمام اماکنی که به مدیریت ورود و خروج نیاز دارند استفاده می‌شود .از جمله کاربردهای دستگاه ثبت تردد می‌توان به ثبت تردد در سازمان‌ها و ادارات دولتی، شرکت‌ها و کارخانه‌های تولیدی و صنعتی، پایانه‌های مسافربری و حمل‌ونقل عمومی، اماکن ورزشی، هتل‌ها، مراکز نظامی و امنیتی، بیمارستان‌ها، اماکن عمومی و تفریحی، پارکینگ‌های عمومی و اختصاصی، آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی و… اشاره کرد.

دستگاه ثبت تردد

دستگاه ثبت تردد چگونه کار می‌کند؟

سیستم های ثبت تردد برای شروع کار باید به درب با یک دستگاه قفل الکترونیکی متصل باشند. این دستگاه‌ها را می‌توان روی در ورودی اصلی و یا درهای درون مجموعه قرار داد. هنگام ورود به ساختمان یا اتاق، کاربر باید اطلاعات مورد نیاز، مثل رمز عبور یا کارت یا…، را به دستگاه ارائه دهد.

بعد از راه‌اندازی سیستم ثبت تردد، باتوجه‌به نوع دستگاه، برای افراد یک کارت ورود و خروج صادر شده و به‌وسیله آن اجازه رفت‌وآمد برای افراد صادر می‌شود. هویت افرادی که قرار است از این مجموعه عبور کنند توسط یک نرم‌افزار بررسی می‌شود. به این ترتیب استفاده این دستگاه باعث افزایش بهره وری و بالا رفتن سرعت عملکرد افراد، کارکنان و مدیران می شود.

سیستم های ثبت تردد، علاوه بر محدود کردن دسترسی می‌توانند به طور همزمان با سیستم‌های ویدیویی و آلارم استفاده شوند، به این ترتیب می‌توانید ببینید چه کسی وارد ساختمان می شود و عبور و مرور را کنترل کنید.

انواع دستگاه ثبت تردد

سیستم های ثبت تردد، به طور کلی به دو نوع کنترل تردد افراد و کنترل تردد خودرو تقسیم می شوند که در ادامه به هرکدام به صورت مجزا می‌پردازیم:

دستگاه‌های کنترل تردد افراد

یکی از رایج‌ترین انواع سیستم‌های کنترل تردد، دستگاه کنترل تردد افراد است که در سازمان‌ها و ادارات بیشترین استفاده را دارد. این سیستم رفت‌وآمد افراد را به سازمان‌ها مدیریت کرده و باعث افزایش امنیت می‌شود. دستگاه کنترل تردد افراد، انواع متفاوتی دارد:

دستگاه ثبت تردد

سیستم ثبت تردد رمزی

یکی از روش های احراز هویت و ثبت تردد، وارد کردن رمز یا پین کد است. استفاده از این روش در سیستم های کنترل تردد و حضور و غیاب کاملا رایج است؛ اما دقت داشته باشید گذرواژه‌ها و PIN ها ممکن است هک یا کرک شده، به اشتراک گذاشته شده یا به بیرون درز داده شوند. هر یک از این موارد به سادگی به افراد غیر مجاز امکان دسترسی می دهد. بنابراین برای جلوگیری از این مشکل باید مرتباً گذرواژه ‌ها را تغییر دهید. اما انجام این کار می تواند به یاد آوردن رمزعبور صحیح را از آنچه هست هم دشوارتر کند.

این نوع تجهیزات کنترل تردد بیشتر برای املاک خصوصی یا شرکت های کوچکتر مشاهده می شوند و در شرکت ها یا سازمان هایی با تعداد کارمندان و نقاط کنترل تردد زیاد کاربرد چندانی ندارند.

 

سیستم ثبت تردد کارتی

در این سیستم‌ها کارت تردد به عنوان یک کلید یا نشانه امنیتی عمل می‌کند. این سیستم‌ها به یک کارتخوان نیاز دارند که با قرار دادن کارت روی کارتخوان، کشیدن آن یا وارد کردن آن می توانید به محل مورد نظر دسترسی پیدا کنید. کاربران با استفاده از این کارت‌ها، دیگر نیازی به استفاده از کلید نخواهند داشت و تنها لازم است کد منحصر به فرد روی کارت شما توسط کارت خوان تشخیص داده شود تا اجازه دسترسی توسط سیستم کنترل تردد هوشمند داده شود.

 

سیستم ثبت تردد بیومتریکی

این نوع از سیستم‌ها کنترل تردد، رفت‌وآمد افراد را بر اساس ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن‌ها مدیریت می‌کنند. این ویژگی‌ها می‌توانند شامل اثر انگشت، خطوط چهره، عنبیه چشم، خطوط کف دست، سیگنال‌های مغز و قلب و حتی صدای افراد باشند.

 

سیستم‌های کنترل تردد وسایل نقلیه

برای ورود و خروج خودروها هم می‌توان از دستگاه کنترل تردد استفاده کرد. این نوع دستگاه‌ها بسته به نوع پارکینگ، تجهیزات متفاوتی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به سیستم کنترل تردد هوشمند پارکینگ عمومی، دستگاه کنترل تردد پارکینگ خصوصی نیمه خودکار و دستگاه کنترل تردد پارکینگ خصوصی تمام خودکار اشاره کرد.

نحوه کار این سیستم‌ها به صورت زیر است:

 • یک وسیله نقلیه وارد منطقه تشخیص می شود.
 • دوربین تصویری از پلاک خودرو را ضبط می کند.
 • دوربین تصویر را به کنترل کننده درب می فرستد.
 • کنترل کننده درب لیست وسایل نقلیه خود و همچنین قوانین ورود و خروج را بررسی می کند.
 • کنترل کننده درب دستور نهایی را به مانع می فرستد.
 • مانع دستور باز / بسته را اجرا می کند.

 

مزایای استفاده از دستگاه ثبت تردد

استفاده از دستگاه کنترل تردد علاوه بر اینکه باعث افزایش امنیت سازمان یا مجموعه شما می‌شود مزایای دیگری هم دارد:

 • دشوار بودن امکان کپی‌برداری در سیستم‌های اکسس کنترل
 • نظم بخشیدن به امور
 • صرفه جویی در وقت
 • قابلیت نصب دستگاه ثبت تردد هوشمند در کنار انواع ورودی
 • صرفه جویی در انرژی
 • افزایش سرعت عبور و مرور
 • ارائه آمار دقیق و لحظه‌ای
 • حفظ امنیت اشیا و مکان‌های مهم با دستگاه تردد هوشمند
 • دسترسی به ‌تمامی مکان‌ها با سیستم کنترل تردد هوشمند
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها
 • تعیین زمان حضور کار پرسنل در محل کار

 

جمع بندی

همانطور که دیدی، دستگاه‌های ثبت تردد برای ردیابی و نظارت بر شروع، توقف و پایان کار کارمندان استفاده می شوند و یک سیستم حضور و غیاب هوشمند، کارفرما را قادر می‌سازد تا ساعات کاری و دیر رسیدن، خروج زودهنگام، زمان مرخصی و غیبت کارکنان خود را تحت نظر داشته باشد. اگر کرافرمای یک مجموعه هستید با خواندن این مقاله حتما با ضرورت استفاده از این دستگاه‌ها آشنا شده‌اید. شما می توانید بعد از مشورت با کارشناسان  فروش دستگاه کنترل تردد خبره در این زمینه اقدام به خرید و نصب دستگاه ثبت تردد کنید. همچنین اگر در این زمینه سؤالی داشتید، می‌توانید با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما پاسخگوی شما خواهند بود.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *