جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

دستگاه تشخیص چهره چیست؟

دستگاه تشخیص چهره

دستگاه تشخیص چهره

دستگاه‌های کنترل تردد انواع گوناگونی دارند که یکی از کاربردی ترین آن‌ها سیستم های کنترل تردد به وسیله تشخیص چهره است. این دستگاه ها با استفاده از ویژگی‌ بیومتریک تشخیص چهره، هویت افراد را احراز کرده و ساعات ورود و خروج، میزان کسر و یا اضافه کار، ماموریت و غیبت پرسنل و…  را ثبت می‌کنند. به‌طورکلی تکنولوژی تشخیص چهره، فناوری احراز هویت را متحول کرده و تجربه‌‌ای امن و راحت برای کاربران فراهم آورده و به همین دلیل امروزه استفاده از این سیستم در سازمان‌هایی با سطح امنیت بالا، بسیار رواج یافته است. در ادامه این مطلب می‌خواهیم به معرفی کامل سیستم تشخیص چهره، کاربردها و مزایا و نحوه عملکرد آن بپردازیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

 

دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره چیست؟

ساده‌ترین راه برای شناسایی افراد، چهره است و بر همین اساس امروزه تکنولوژی تشخیص چهره چنان پیشرفت کرده که چهره‌ی افراد در حالت‌های مختلف قابل شناسایی است. همانطور که گفتیم، سیستم تشخیص چهره، یکی از انواع سیستم های ثبت تردد با قابلیت احراز هویت از طریق اسکن چهره است. این سیستم، پیشرفته ترین و سریع ترین نوع دستگاه‌های ثبت حضور و غیاب است که کارکنان تنها با قرار گرفتن روبروی دوربین آن می توانند تردد خود را ثبت کنند.

 

کاربردهای دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره

استفاده از دستگاه‌های کنترل تردد تشخیص چهره به طور معمول در سازمان‌هایی با سطح امنیت بالا پیشنهاد می‌شود. در این بین، دستگاه های تشخیص چهره از امنیت بیشتری برخوردارند و به همین دلیل استفاده از آن‌ها در مکان‌هایی با حساسیت امنیتی بالا، توصیه می‌شود. در ادامه به برخی از موارد کاربرد دستگاه‌ کنترل تردد تشخیص چهره اشاره می‌کنیم:

 • سازمان‌های حساس با سطح امنیت بالا
 • اتاق‌های سرور و بانک‌های اطلاعاتی
 • خزانه‌ها و اتاق‌های بایگانی
 • ورودی شرکت‌های دولتی و خصوصی
 • اتاق مدیران و بخش‌های مدیریتی
 • بخش‌های حساس در هتل‌ها
 • بانک‌ها و موسسات مالی
 • بیمارستان‌ها و مراکز درمانی
 • پالایشگاه‌ها

درواقع به طور کلی از دستگاه‌های تشخیص چهره در سه حوزه استفاده می‌شود که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

 

امنیت و اجرای قانون

استفاده از سیستم تشخیص چهره در این حوزه برای افزایش فعالیت‏های مبارزه با جرم و تروریسم صورت می‌گیرد. فواید سیستم‌های تشخیص چهره برای پلیس عبارتند از کشف و پیشگیری از جرم. از این سیستم هنگام صدور اسناد هویتی استفاده می‌شود و بیشتر اوقات با سایر فن‌آوری‌های بیومتریک مانند اثر انگشت و یا سیستم کنترل تردد عنبیه چشم همراه است.

 

علاوه بر این، مطابقت چهره در هنگام ورود به یک کشور در فرودگاه‌ها برای مقایسه عکس روی گذرنامه و چهره بیومتریک دیجیتالی صورت دارنده گذرنامه هم استفاده می‌شود. سیستم‌های دوربین مدار بسته تشخیص چهره همچنین می‌توانند به پلیس در انجام مأموریت‌های امنیتی عمومی کمک کنند.

 

سلامت

امروزه پیشرفت های چشمگیری در حوزه سلامت حاصل شده است. به طور مثال می‌توان با استفاده از تحلیل چهره، کاربرد دقیق داروهای بیمار را بهتر مشخص کرد. علاوه بر این، سیستم تشخیص چهره، به روند تشخیص بیماری‌های ژنتیکی مانند سندرم داون و روش‌های مدیریت بیماری هم کمک بسیاری می‌کند.

 

بازاریابی

کمترین استفاده از تشخیص چهره درحوزه بازاریابی است، اما با این حال این روند مهم با جدیدترین پیشرفت‏های بازاریابی در ارتباط با تجربه مشتریان همراه است. به طور مثال با قرار دادن دوربین در فروشگاه‌های خرده فروشی، می‌توان رفتار خریداران را تحلیل و روند خرید مشتری را بهبود بخشید.

 

نحوه عملکرد دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره

برای اینکه این سیستم کار خود را به درستی انجام دهد، ابتدا باید چهره‌ی شخص در دستگاه تعریف شود. برای این کار می‌توان تصویر کاربر را به کمک دوربین در نرم افزار ثبت و تعریف کرد. هنگامی که تصویر افراد ثبت شده باشد، دستگاه تشخیص چهره با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی و همچنین اندازه‌گیری فاصله‌ی بین چشم‌ها، بینی، دهان، گوش‌ها و … برای هر شخص یک مختصات شناسایی منحصربه‌فرد ثبت می‌کند. به این ترتیب در دفعات بعدی که شخص مقابل دوربین دستگاه قرار بگیرد، در صورت انطباق مختصات چهره با مختصات ذخیره شده به‌ازای کاربر، مجوز عبوربرای او صادر می‌شود.

بنابراین اگر قصد داريد از دستگاه‌هاي تشخيص چهره در سازمان یا مجموعه خود استفاده كنيد،‌ لازم است در ابتدای کار اطلاعات كارمندان، عکس افراد در زوایای گوناگون، را در پایگاه داده سیستم حضور و غیاب ذخیره کنید.

دستگاه تشخیص چهره

 

مزایای استفاده از دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره

همانطور که گفتیم این نوع دستگاه‌ها پیشرفته ترین مدل سیستم کنترل تردد هستند و به همین دلیل استفاده از آن‌ها مزایای بیش‌تری نسبت به دیگر دستگاه‌های ثبت تردد به دنبال خواهد داشت. برخی از مزایای دستگاه تشخیص چهره عبارتند از:

 

ساده کردن کنترل تردد

در این روش کاربران تنها مقابل دستگاه می‌ایستند و در کمتر از یک ثانیه، چهره‌ی آن‌ها شناسایی شده و اجازه تردد برای آن‌ها صادر می‌شود. درواقع در این روش دیگر نیازی به وارد کردن پین‌کد یا همراه داشتن کارت دسترسی و… نیست و همین موضوع، فرآیند کنترل تردد را بسیار ساده کرده است.

 

کنترل تردد بدون تماس

فناوری تشخیص چهره برخلاف سایر شناسه‌های بیومتریک مانند اسکن کف دست یا اثرانگشت، بدون تماس بوده و بنابراین استفاده از آن بهداشتی و آسان است.

 

شناسه منحصر به فرد

چهره‌ی هر شخص منحصر به خود اوست؛ بنابراین امکان کپی کردن، گم شدن یا جا گذاشتن را ندارد و به همین دلیل احراز هویت افراد با امنیت بالاتری انجام می‌شود و امکان تقلب وجود ندارد.

 

انعطاف پذیری

دستگاه تشخیص چهره هم مانند سایر سیستم‌های کنترل تردد می‌تواند طوری برنامه‌ریزی شود که دسترسی به دوره‌های زمانی خاص یا افراد خاصی را محدود کند.

 

ثبت تصویر کاربران

سیستم تشخیص چهره، برخلاف سایر سیستم های کنترل تردد، تصویر کاربران را هم ذخیره می‌کند. این به این معناست که تصاویر همه کاربرانی که موفق به تردد شده‌اند یا در برخی مواقع موفق به دسترسی نشده‌اند، ذخیره می‌شود و قابل بازیابی است.

 

معایب دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره

با وجود اينكه دستگاه‌هاي تشخيص چهره مزاياي بسياري دارند، اما همچنان نمی‌توان گفت که هیچ ایرادی ندارند. البته مزيت‌هاي اين دستگاه‌ها آنقدر زیاد است كه مي‌توان از ایراداتش چشم‌پوشی کرد. برخي از معايب این دستگاه‌ها عبارت‌انداز:

 • دستگاه‌ کنترل تردد چهره معمولا به دلیل پیچیدگی بیش‌تر، به فضای ذخیره سازی بیش‌تري نياز دارند که می‌توان با در اختيار قرار دادن حافظه بيش‌تر و پشتیبانی قوی‌تر این مشکل را حل کرد.
 • هزینه بالاتر این دستگاه‌ها نیز می‌تواند یکی دیگر از معایب آن‌ها باشد. البته مشخص است که با توجه به تکنولوژی استفاده شده در سنسورهای تشخیص چهره هزینه بیشتری هم داشته باشند.

 

جمع بندی

همانطور که متوجه شدید دستگاه‌های کنترل تردد هوشمند تشخیص چهره تحول عظیم در روند حضور و غیاب کارمندان در سازمان‌های بزرگ به وجود آورده‌اند. گفتیم که دستگاه کنترل تردد چهره از جمله دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک است که با امنیت و سرعت بالا، گزینه بسیار مناسبی برای سازمان‌های بزرگ و پرجمعیت به حساب می‌آید. با استفاده از این سیستم‌ها می‌توانید ورود و خروج تمام افراد را به راحتی ثبت کرده و در زمان نیاز از آن‌ها استفاده کنید. شما می‌توانید برای مشاوره خرید انواع دستگاه‌های کنترل تردد با ما در ارتباط باشید و بهترین گزینه را انتخاب کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *