جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

کاربرد های دستگاه کنترل تردد چیست؟

کاربرد دستگاه کنترل تردد

کاربرد دستگاه کنترل تردد

یکی از نیازهای اساسی هر مجموعه بزرگی، مدیریت رفت‌وآمد افراد و پرسنل است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی این کار آسان شده و هزینه‌های کمتری نسبت به حضور دائمی یک نگهبان دارد. ما در این مقاله کاربرد های دستگاه کنترل تردد را به شما معرفی می‌کنیم و شما را تا یک قدمی انتخاب و خرید بهترین نوع دستگاه کنترل تردد همراهی خواهیم کرد؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.

 

دستگاه کنترل تردد چیست؟

همان‌طور که از نامش مشخص است این دستگاه مجهز به سیستمی است که می‌تواند به منابع موجود در یک سازمان دسترسی داشته باشد. این دستگاه درواقع راهکاری است برای مدیریت ورود و خروج افراد یک سازمان. با استفاده از این سیستم می‌توان تعیین کرد که چه افرادی در چه زمان‌های مجاز به ورود به یک مکان خاص هستند.

 

کاربرد دستگاه کنترل تردد

پیش‌ازاین هم گفتیم که از این دستگاه‌ها در تمام اماکنی که به مدیریت ورود و خروج نیاز دارند استفاده می‌شود. از جمله موارد استفاده دستگاه کنترل تردد می‌توان به سازمان‌ها و ادارات دولتی، شرکت‌ها و کارخانه‌های تولیدی و صنعتی، پایانه‌های مسافربری و حمل‌ونقل عمومی، اماکن ورزشی، هتل‌ها، مراکز نظامی و امنیتی، بیمارستان‌ها، اماکن عمومی و تفریحی، پارکینگ‌های عمومی و اختصاصی، آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی و… اشاره کرد.

 

انواع دستگاه کنترل تردد

دستگاه‌های کنترل تردد به‌طورکلی به دو دسته‌ی کنترل تردد افراد و کنترل تردد وسایل نقلیه تقسیم می‌شوند. هرکدام از این دو دسته نیز، بسته به عملکرد و نحوه تشخیص، انواع گوناگونی دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 

دستگاه‌های کنترل تردد افراد

یکی از رایج‌ترین انواع سیستم‌های کنترل تردد، دستگاه کنترل تردد افراد است که در سازمان‌ها و ادارات بیشترین استفاده را دارد. این سیستم رفت‌وآمد افراد را به سازمان‌ها مدیریت کرده و باعث افزایش امنیت می‌شود. دستگاه کنترل تردد افراد، انواع متفاوتی دارد:

 

سیستم کنترل تردد بیومتریکی

این نوع از سیستم‌ها کنترل تردد، رفت‌وآمد افراد را بر اساس ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن‌ها مدیریت می‌کنند. این ویژگی‌ها می‌توانند شامل اثر انگشت، خطوط چهره، عنبیه چشم، خطوط کف دست، سیگنال‌های مغز و قلب و حتی صدای افراد باشند.

 

سیستم اکسس کنترل غیر بیومتریکی

در این سیستم مدیریت رفت‌وآمد افراد با استفاده از کارت یا رمز و… صورت می‌گیرد. این نوع دستگاه‌ها به نسبت انواع بیومتریک ارزان‌قیمت‌تر هستند و بیشتر استفاده می‌شوند.

 

دستگاه کنترل تردد ترکیبی

در این دستگاه‌ها هم می‌توان از خصوصیات بیومتریک و هم غیر بیومتریکی برای ورود و خروج استفاده کرد.

 

سیستم‌های کنترل تردد وسایل نقلیه

برای ورود و خروج خودروها هم می‌توان از دستگاه کنترل تردد استفاده کرد. این نوع دستگاه‌ها بسته به نوع پارکینگ، تجهیزات متفاوتی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به سیستم کنترل تردد هوشمند پارکینگ عمومی، دستگاه کنترل تردد پارکینگ خصوصی نیمه خودکار و دستگاه کنترل تردد پارکینگ خصوصی تمام خودکار اشاره کرد.

 

دستگاه کنترل تردد چگونه کار می‌کند؟

دستگاه کنترل تردد برای شروع کار به یک قفل الکترونیک نیاز دارد. این قفل را روی در محلی که قرار است محدودیت تردد داشته باشد، نصب می‌کنند و سپس محدودیت‌های موردنظر را روی آن اعمال می‌کنند.

بعد از راه‌اندازی سیستم کنترل تردد، باتوجه‌به نوع دستگاه، برای افراد یک کارت ورود و خروج صادر می‌شود تا به‌وسیله آن به آن‌ها اجازه رفت‌وآمد داده شود. هویت افرادی که قرار است از این مجموعه عبور کنند توسط یک نرم‌افزار بررسی می‌شود.

 

امکانات دستگاه کنترل تردد

  • کنترل تردد افراد و جلوگیری از ورود افراد غیرمجاز
  • کنترل دسترسی به اماکن حساس
  • مدیریت زمان دسترسی
  • بررسی و پیگیری وقایع

 

مزایا و معایب دستگاه کنترل تردد

استفاده از دستگاه کنترل تردد علاوه بر اینکه باعث افزایش امنیت سازمان یا مجموعه شما می‌شود مزایای دیگری هم دارد:

  • دشوار بودن امکان کپی‌برداری در سیستم‌های اکسس کنترل
  • قابلیت نصب دستگاه ثبت تردد هوشمند در کنار انواع ورودی
  • حفظ امنیت اشیا و مکان‌های مهم با دستگاه تردد هوشمند
  • دسترسی به ‌تمامی مکان‌ها با سیستم کنترل تردد هوشمند
  • صرفه‌جویی در هزینه‌ها
  • تعیین زمان حضور کار پرسنل در محل کار

 

 

نکات مهم قبل از خرید دستگاه کنترل تردد

امروزه موارد استفاده دستگاه‌های کنترل تردد افزایش یافته و یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های مدیران سازمان‌ها انتخاب سیستم کنترل تردد مناسب است. پیش از خرید این دستگاه‌ها باید در نظر گرفت  باید با انواع این که هر نوع دستگاه کنترل تردد مناسب چه سازمان و چه فضایی است و چه کارکردهایی دارد. در همین راستا در ادامه این مطلب برخی از مهم‌ترین نکاتی را که قبل از خرید و نصب سیستم کنترل تردد باید به آن‌ها توجه کرد در ادامه مرور می‌کنیم:

 

تعداد کارمندان و پرسنل

تعداد افرادی که قرار است در هنگام ورود و خروج احراز هویت شوند تأثیر به سزایی در انتخاب نوع دستگاهی که باید استفاده شود، دارد.

 

وسعت در ورودی

باتوجه‌به فضایی که برای نصب دستگاه کنترل تردد در اختیار دارید، دستگاهتان را انتخاب کنید. مسلماً دستگاه‌های خیلی بزرگ به درد فضاهای کوچک نمی‌خورند.

 

تعداد ورودی‌ها

تعداد نقاطی که می‌خواهید سیستم کنترل تردد در آن‌ها نصب شود تأثیر زیادی بر نوع دستگاه دارد.

 

روش تشخیص هویت دستگاه

پیش‌ازاین انواع دستگاه‌های کنترل تردد بر اساس نوع تشخیص هویت را معرفی کردیم. پیش از خرید حتماً روش تشخیص هویت دستگاه را تعیین کنید.

 

میزان امنیتی بودن سازمان

یکی دیگر از مواردی که هنگام خرید دستگاه کنترل تردد باید به آن توجه کنید، میزان امنیتی بودن جایی است که می‌خواهید دستگاه را در آن نصب کنید. بر اساس میزان امنیت لازم می‌توانید نوع سیستم احراز هویت دستگاه را انتخاب کنید.

 

نوع مجموعه یا سازمان

بهتر از قبل از خرید دستگاه، بر اساس نوع سازمانتان، دستگاه متناسب با میزان امنیت موجود را انتخاب کنید.

 

تعیین اولویت‌های سازمانی

اولویت سازمان شما چیست؟ امنیت؟ دقت؟ حفظ اسرار سازمانی؟ و یا قیمت دستگاه؟ باتوجه‌به اولویت‌هایتان دستگاه مورد نظرتان را انتخاب کرده و سپس خریداری کنید.

 

جمع‌بندی

اگر مدیر یک سازمان، مجموعه و یا حتی یک مجتمع مسکونی هستید حتماً تابه‌حال متوجه نیاز مجموعه خود به یک دستگاه کنترل تردد شده‌اید. ما در این مقاله تمام اطلاعات مربوط به این سیستم‌های کنترلی را بررسی کردیم و سعی کردیم راهنمای کاملی برای آشنایی و خرید دستگاه کنترل تردد را پیش رویتان قرار دهیم. اگر قصد خرید و نصب این دستگاه‌ را دارید می‌توانید با مجموعه ما در تماس باشید و بعد از انجام مشاوره بهترین نوع دستگاه کنترل تردد را متناسب با نیاز سازمانتان خریداری کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *