سیستم پلاک خوان

سیستم پلاک خوان

با افزایش جمعیت و به تبع آن استفاده ی بیشتر از خودرو ها باعث ایجاد حس نیاز به سیستمی مکانیزه و پیشرفته برای امور بسیاری که مربوط به تردد خودروها است شد.

تعداد بالای تخلف های رانندگی سرقت خودروها بی نظمی های ایجاد شده از تردد خودروها ترافیک بالای خیابان های شهر و افزایش خطای انسانی در نظارت و کنترل این فاکتورها باعث روی اوردن بشر به کشف تکنولوژی مرتبط و اتفاده از ان در جهت رفع کمبودها شد. سیستم پلاکخوان در جهت کاهش و رفع خطاهای انسانی در نظارت و ثبت اطلاعات به کار برده می شوند.

امروزه کنترل تردد از موضوعاتی است که به طور جدی مورد توجه سازمان ها، مراکز، مجتمعات و به طور کلی هر مرکزی که تمایل دارد بر مدیریت پارکینگ و ورود و خروج افراد نظارت داشته باشد، قرار گرفته است. در حالی که روش سنتی آن (استفاده از افرادی در ورودی و خروجی پارکینگ ها) امروزه در مکان های پرتردد به دلیل داشتن خطاهای انسانی و امنیت ناکافی دیگر کارآمد نیست .

از این رو از سیستم های پلاک خوان جهت احرازهویت و ثبت ورود و خروج در مدیریت پارکینگ و مکانیزه نمودن آن استفاده میشود .

هماطور که گفته شد این سیستم ها بیشتر در سازمان ها، اداره ها، بیمارستان ها، شرکت ها، فرودگاه ها، مراکز خرید و فروشگاه ها، پارکینگ های عمومی و خصوصی و … جهت مدیریت پارکینگ مورد استفاده قرار میگیرند .

تاریخچه سیستم های پلاک خوان

سیستم پلاک خوان

اولین بار پلاک خوان در سال 1976 در بریتانیا مورد استفاده قرار گرفت. این پلاک خوان ابتدا در تونل جاده ای قرار گرفت و در سال 1981 اولین خودروی سرقت شده را تشخیص داد.

در اواخر دهه 90 به دلیل الگوریتم مورد استفاده در این پلاک خوان ها میتوان آنها را نمونه های اولیه هوش مصنوعی دانست. اما این پلاک خوان ها به دلیل عدم وجود فناوری و دوربین های مناسب برای شناسایی خودرو های در حال حرکت و همینطور هزینه بالا کاربرد زیادی نداشتند اما در دهه 90 و کاهش قیمت دوربین ها و سخت افزار رفته رفته کاربرد پلاک خوان ها بیشتر شد .

انواع سیستم های پلاک خوانی به دو دسته کلی تقسیم میشوند:

 • گروه اول : سیستم هایی که مستقیما بعد از ثبت شدن پلاک در دوربین احرازهویت آن را انجام میدهند که معمولا در بزرگراه ها، پلیس و اداره راهنمایی و رانندگی از آن ها استفاده میشود قابل ذکر است به دلیل هزینه بالایی که دارند برای سایر سازمان ها توصیه نمیشود.
 • گروه دوم : سیستم های پلاک خوانی که بعد از ثبت شدن پلاک در دوربین، مشخصات آن به OCR

(جلوتر به توضیح مختصری از آن میپردازیم) ارسال میشود تا پلاک را شناسایی و احرازهویت را انجام دهد و بیشتر در مدیریت پارکینگ ها و کنترل تردد (کنترل دسترسی) خودرو ها کاربرد دارد .

در این بین برخی از عوامل هستند که فرآیند پلاک خوانی را با مشکل مواجه میکنند، مانند :

سیستم پلاک خوان ، مدیریت پارکینگ

 • نور کم، انعکاس نور و زیاد بودن آن و همچنین سایه میتواند موجب آن شود.
 • تار بودن تصاویر، حرک خودرو و همینطور سرعت های متفاوت میتواند باعث این مشکل شود.
 • تغییر زاویه خودرو، خودرو تغییر جهت میدهد و با زاویه ی مناسب جلوی دوربین قرار نمیگیرد.
 • وجود مانع روی پلاک، کثیفی یا قرارگرفتن یک شی روی پلاک به طوری که قسمتی از آن را پوشانده باشد.
 • مخدوش بودن پلاک، استفاده یک فرد متخلف از راهکار هایی برای تغییر پلاک باعث مخدوش شدن پلاک میشود.
 • رزولوشن پایین و کیفیت نامناسب، دور بودن پلاک خودرو از دوربین و در برخی موارد پایین بودن کیفیت دوربین یکی از دلایل عدم تشخیص است.

سیستم های پلاکخوان

 • تکنولوژی ANPR یکی دیگر از روش های تشخیص پلاک (سیستم پلاکخوان) می باشد. در تکنولوژی ANPR فکتورهای نوری در پلاک به شناسه های الکترونیکی تبدیل می شود و به عنوان شناسه ذخیره و ثبت می شوند. از تکنولوژی ANPR در سطح شهر برای کنترل ترافیک ردیابی خودروها مسیر یابی ثبت تخلف و …. استفاده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله کنترل تردد قسمت تکنولوژی ANPR مراجعه کنید.

 • یکی از موارد استفاده از سیستم های کنترل تردد هوشمند (کنترل دسترسی) در پارکینگ های عمومی و خصوصی می باشد. سیستم های کنترل دسترسی پارکینگ ها نیازمند تکنولوژی برای تشخیص پلاک خودرو و اعتبار سنجی انها می باشد. در اکثر سیستم های کنترل دسترسی پارکینگ برای خودروها از بزچسب شیشه ای uhf  استفاده می کنند اما در مواردی که استفاده از تعداد زیاد برچسب و تگ امکانپذیرو اقتصادی نیست از فناوری OCR استفاده میشوند. در این فناوری بدون نیاز به تگ یا کارت و یا ثبت اطلاعات هر خودرو از قبل تردد خودروها ثبت و گزارش داده می شود.

میتوان گفت مسائل مهم برای سیستم پلاک خوان کیفیت نرم افزار و کارآمدی الگوریتم و همینطور کیفیت نور و دوربین برای عکسبرداری از پلاک می باشد.

OCR (فناوری تبدیل عکس به متن) :

سیستم پلاک خوان /(OCR (optical character reader ، فناوری تبدیل عکس به متن

فناوری OCR  مخفف Optical Character Reader  می باشد. این فناوری شما را قادر میسازد تا فایل های متنی اسکن شده خود را به فرمت عکس و فایل های قابل ویرایش تبدیل کنید.

تکنولوژی تبدیل مکانیکی یا الکترونیکی تصاویر تایپ شده دست نویس و پرینت شده  به متنی که توسط ابزارها و ماشین های مخصوص رمزگذاری شده اند. عکس های رمزگذاری شده که خروجی این تکنولوژی می باشد از روی فایل های متفاوتی تهیه می شود مثل سند اسکن شده عکس سند زیر نویس عکس قسمتی از عکس های بیلبوردی .

فناوری OCR اخیرا به عنوان یک منبع ورودی اطلاعات عمل می کند که با تبدیل فرمت های مختلف اطلاعات به یکدیگر گستره ی استفاده از این تکنولوژی را افزایش داده است.

به روزرسانی های جدید تکنولوژی OCR قابلیت های بیشتری را به این فناوری اضافه کرده است. این قابلیت های جدید گستره ی کاربران این فناوری را افزایش داده است مثل استفاده ی نابینایان از این فناوری و …

نرم افزار های مربوط به فناوری OCR قابل نصب بر روی گوشی و لپتاپ می باشد.

به زبان ساده میتوان گفت پس از اسکن یا تصویربرداری از فایل متنی شما کامپیوتر پردازش را روی فایل شروع کرده و آن را به قسمت یا پارتیشن های مجزا تقسیم میکند تا الگوریتم پردازش تصویر، حروف را شناسایی کند.حال اگر متن چرخیده باشد، کامپیوتر نیز آن را چند درجه چرخانده و دوباره شروع به چک کردن پارتیشن ها و تشخیص میکند .

دلایل استفاده از فناوری OCR  :

 • تشخیص خودکار شماره پلاک
 • تشخیص علائم راهنمایی و رانندگی
 • تهیه لیست از اطلاعات افراد شرکت
 • استخراج خودکار اسناد و ذخیره ی انها
 • جمع اوری دیتای کسب و کارها و ذخیره ی انها
 • دارای برنامه ی کمکی برای افراد نابینا و کم بینا
 • تولید عکس های الکترونیکی از اسناد و اطلاعات
 • در فرودگاه ها برای احراز هویت افراد و اعتبار سنجی پاسپورتشان
 •  تبدیل دست نویس به تصویربرای کنترل و مدیریت سیستم های کامپیوتری
 • وارد کردن فایل های اسکن شده به موتور جستجوی گوگل با تبدیل انها به فایل pdf

معایب سیستم های پلاک خوان

اطلاعات اشتباه یکی از مواردی است که جز معایب این سیستم ها قرار میگرد، زیرا امکان شباهت زیاد پلاک های خودرو بهم و یا عدم تطابق راننده و صاحب پلاک خودرو احراز هویت شده وجود دارد.

جهت برطرف سازی هرچه بیشتر سایر موارد قوانین مختلفی پیاده سازی شده به عنوان نمونه افرادی که در آژانس های نگهداری اطلاعات این دوربین ها مشغول به کار هستند باید دارای شرایط و ویژگی های خاصی باشند.