خانه هوشمند چیست؟

زمانی که ما از گوشی های همراه معمولی به سمت گوشی های هوشمند حرکت کردیم، جهشی بزرگ در ارتباطات را شاهد بودیم. به جای اینکه فقط قادر به ایجاد تماس و ارسال پیام های متنی باشیم، اکنون با تلفن های هوشمند به اینترنت متصل می شویم، ایمیل می فرستیم، پیام های لحظه ای ارسال می کنیم، فایل های مورد نیازمان را دانلود می کنیم و بسیاری کارهای دیگر که به ارتباطات نیاز دارند را انجام می دهیم.

در مورد خانه های هوشمند نیز وضعیت به همین منوال است. تفاوت اصلی خانه های هوشمند با خانه های معمولی در این است که همه ی وسایل در خانه های هوشمند به یکدیگر متصل هستند و با یک دستگاه مرکزی کنترل می شوند. در یک خانه هوشمند سیستم سرمایش و گرمایش، سیستم روشنایی، سیستم صوتی و تصویری، لوازم برقی، درهای ورودی ساختمان و پارکینگ، سیستم نظارت تصویری، سیستم امنیتی، سیستم اعلام و اطفاء حریق و سایر تجهیزات قابل کنترل در یک ساختمان را می توان از داخل منزل و یا از بیرون نظارت و کنترل نمود و یا سناریوهایی تعریف نمود که تحت شرایطی و یا طبق یک زمانبندی تعریف شده اجرا شوند.

ارتباط بین تجهیزات هوشمند از روش های استاندارد شده ای امکان پذیر است که از آن جمله می توان به پروتکل های KNX, Zigbee, Z-Wave, BacNet اشاره نمود. بستر ارتباطی برای نظارت و کنترل تجهیزات هوشمند می تواند از طریق اینترنت، شبکه LAN، WIFI و باس های ارتباطی بین تجهیزات یا امواج رادیویی RF باشد.

مزایای یک خانه ی هوشمند چیست؟

و اما فایده ی ارتباط وسایل خانه با یکدیگر چیست؟ در یک کلام و به طور خلاصه جواب این است: راحت بودن و صرفه جویی در مصرف انرژی!

داشتن یک خانه ی هوشمند باعث می شود بتوانید کارهای زیادی را با زحمت کمتری انجام دهید. کارهایی مانند تنظیم تهویه، خاموش کردن لامپ ها، روشن کردن مایکروفر برای گرم کردن غذا و غیره. شما می توانید برای وسایل خانه ی خود زمانبندی نیز تعیین کنید. بنابراین یکسری کارها در ساعات خاصی از روز به صورت خودکار انجام خواهند شد.

افزون بر راحتی، خانه های هوشمند بهره وری از انرژی را نیز افزایش می دهند. در سایه هوشمند سازی اهداف کاهش مصرف انرژی نیز وجود دارد. یک خانه هوشمند در صورت وجود نور کافی ورودی از پنجره ها، چراغ های اضافی را خاموش می کند و یا در تابستان در صورت گرمای زیاد تابش خورشید، پرده ها را بسته تا از گرم شدن اتاق ها جلوگیری نماید و یا در زمستان با کنار زدن پنجره ها در یک روز آفتابی به گرم شدن محیط خانه کمک می کند.