سیستم کنترل تردد

بطور کل یک سیستم کنترل تردد از قسمت های زیر تشکیل می شود.

  • کنترلر تردد
  • ریدر
  • مسدود کننده فیزیکی (راهبند، گیت نفر رو، درب برقی)
  • توکن شناسایی (تگ یا کارت rfid، اثر انگشت، الگوی کف دست، الگوی شبکیه و …)
  • شبکه ارتباطی
  • نرم افزار مدیریت

کنترلر تردد

کنترلر تردد هسته مرکزی سیستم کنترل تردد است. وظیفه کنترلر نگهداری اطلاعات کاربران مجاز و غیر مجاز، زمانبندی دسترسی، مدیریت آلارم ها، نظارت بر دسترسی های غیر مجاز، ثبت و نگهداری رکوردهای دسترسی و بطور کل مدیریت دسترسی به یک مکان است.

ریدر

ریدر کنترل تردد دستگاهی است که یک شماره یا ID که نشان دهنده یک درخواست تردد می باشد را به کنترلر ارسال می کند. در سیستم کنترل تردد انواع ریدر ها شامل ریدرهای RFID، ریدرهای بیومتریک همچون اثر انگشت، تشخیص شبکیه و تشخیص چهره و یا تشخیص رگهای کف دست استفاده می شوند. ریدرهای RFID شماره ثبت شده در تگ یا کارت RFID را به کنترلر می فرستد و یک ریدر بیومتریک با توجه به مشخصه بیومتریک شخص او را شناسایی کرده و شماره منصوب شده به آن شخص را برای کنترلر ارسال می کند.

مسدود کننده فیزیکی

مسدود کننده فیزیکی بخش مکانیکی سیستم کنترل تردد است که می تواند یک راهبند، درب برقی، گیت نفر رو و غیره باشد که با فرمان کنترل باز شده و اجازه تردد داده می شود. در سیستم کنترل تردد می توان درب های معمولی را به قفل برقی مجهز نمود. انواع قفل های برقی همچون قفل شفتی، قفل مگنتیک و مقابل برقی در سیستمهای کنترل تردد استفاده می شود. کنترلر فرمان باز شدن در را بصورت الکتریکی به قفل برقی ارسال می کند. قفل های استفاده شده در سیستمهای کنترل تردد دارای یک خروجی برای تشخیص وضعیت در (باز بودن یا بسته بودن) است که این خروجی به کنترلر وصل می شود.

شبکه ارتباطی

سیستم کنترل تردد می تواند آنلاین یا آفلاین باشد. در سیستم کنترل تردد آنلاین امکان تعریف مجوزهای تردد و شاهده ترددها و گزارش گیری و در کل مدیریت سیستم کنترل تردد را می توان از طریق یک کامپیوتر مرکزی انجام داد. شبکه ارتباطی جزء لاینفک سیستم کنترل تردد آنلاین است. شبکه ارتباطی جهت برقراری ارتباط کنترلر ها با سیستم مدیریت مرکزی و با یکدیگر است. روشهای ارتباطی متدوال در شبکه کنترل تردد ارتباط RS485، شبکه TCPIP، CAN Bus و یا سایر روشهای خاص ارتباطی شرکتهای مختلف است.

سیستم مدیریت مرکزی

سیستم مدیریت مرکزی کنترل تردد از یک سرور که نرم افزار مدیریت و کنترل تردد روی آن نصب شده است و متصل به شبکه ارتباطی است تشکیل می گردد.