کنترل تردد

سیستم کنترل تردد

کنترل تردد به معنی بررسی و نظارت بر تعداد ورودی ‌ها ٬ تعداد خروجی‌ ها ٬ افراد در ساختمان ٬ ساعات حضور افراد در ساختمان ٬ ثبت دقیق لحظه‌ی ورود و خروج افراد و اشیا می‌باشد. کنترل تردد هم‌چنین برای کنترل ورود و خروج خودروها به پارکینگ ‌های عمومی و خصوصی استفاده می‌شود. تعداد خودروهای وارد شده در یک زمان مشخص ٬ تعداد خودروهای خروجی ٬ تعداد خودروهای موجود در پارکینگ و اطلاعات خودوهای در تردد توسط کنترل تردد ثبت و ضبط می‌شود.

کنترل تردد برای ثبت تمام موارد گفته شده در قسمت قبل نیازمند اجزای مختلفی است.

به طور کل یک سیستم کنترل تردد از قسمت های زیر تشکیل می شود.

کنترلر تردد

کنترلر تردد هسته مرکزی سیستم کنترل تردد است. وظیفه کنترلر نگهداری اطلاعات کاربران مجاز و غیر مجاز، زمانبندی دسترسی، مدیریت آلارم ها، نظارت بر دسترسی های غیر مجاز، ثبت و نگهداری رکوردهای دسترسی و بطور کل مدیریت دسترسی به یک مکان است.

کنترلر کنترل تردد با ارسال پیام به قفل درب به قفل فرمان باز شدن می‌دهد و امنیت اماکن را افزایش می دهد.

ریدر

ریدر کنترل تردد دستگاهی است که یک شماره یا ID که نشان دهنده یک درخواست تردد می باشد را به کنترلر ارسال می کند. در سیستم کنترل تردد انواع ریدر ها شامل ریدرهای RFID، ریدرهای بیومتریک همچون اثر انگشت، تشخیص شبکیه و تشخیص چهره و یا تشخیص رگهای کف دست استفاده می شوند. ریدرهای RFID شماره ثبت شده در تگ یا کارت RFID را به کنترلر می فرستد و یک ریدر بیومتریک با توجه به مشخصه بیومتریک شخص او را شناسایی کرده و شماره منصوب شده به آن شخص را برای کنترلر ارسال می کند.

مسدود کننده فیزیکی

در کنترل تردد یکی از قسمت ‌های ابتدای این سیستم که افراد و اشیا با آن برخورد می‌کنند مسدودکننده فیزیکی می‌باشد. مسدود کننده فیزیکی بخش مکانیکی سیستم کنترل تردد است که می تواند یک راهبند، درب برقی، گیت نفر رو و غیره باشد که با فرمان کنترل باز شده و اجازه تردد داده می شود.

در سیستم کنترل تردد می توان درب های معمولی را به قفل برقی مجهز نمود. انواع قفل های برقی همچون قفل شفتی، قفل مگنتیک و مقابل برقی در سیستمهای کنترل تردد استفاده می شود. کنترلر فرمان باز شدن در را بصورت الکتریکی به قفل برقی ارسال می کند. قفل های استفاده شده در سیستمهای کنترل تردد دارای یک خروجی برای تشخیص وضعیت در (باز بودن یا بسته بودن) است که این خروجی به کنترلر وصل می شود.

مسدود کننده ‌های فیزیکی فقط در هنگام ورود اطلاعات دریافتی را ثبت و قفل را باز می کنند و در هنگام خروج معمولا سیستم کنترل تردد با شرایط هنگام ورود وجود ندارد اما به دلیل نصب دستگاه کنترل تردد بر روی درب و الکترونیکی بودن این دستگاه درب با دستگیره قابلیت باز شدن ندارد لذا در همچین مواردی از شاسی خروج (push button) استفاده می کنند.

شبکه ارتباطی

سیستم کنترل تردد می تواند آنلاین یا آفلاین باشد. در سیستم کنترل تردد آنلاین امکان تعریف مجوزهای تردد و شاهده ترددها و گزارش گیری و در کل مدیریت سیستم کنترل تردد را می توان از طریق یک کامپیوتر مرکزی انجام داد. شبکه ارتباطی جزء لاینفک سیستم کنترل تردد آنلاین است. شبکه ارتباطی جهت برقراری ارتباط کنترلر ها با سیستم مدیریت مرکزی و با یکدیگر است. روشهای ارتباطی متدوال در شبکه کنترل تردد ارتباط RS485، شبکه TCPIP، CAN Bus و یا سایر روشهای خاص ارتباطی شرکتهای مختلف است.

به‌ طور کلی در شبکه ارتباطی اطلاعاتی که توسط ریدر خوانده شده به کنترلر ارسال می‌شود و سپس باید بین کنترلر و نرم افزار سیستم کنترل تردد که در بخش مدیریت مرکزی قرار دارد شبکه سازی لازم جهت دریافت درست اطلاعات ٬ انتقال و ثبت آن صورت بگیرد.

سیستم مدیریت مرکزی

سیستم مدیریت مرکزی کنترل تردد از یک سرور که نرم افزار مدیریت و کنترل تردد روی آن نصب شده است و متصل به شبکه ارتباطی است تشکیل می گردد.

سیستم مدیریت کنترل تردد شامل نرم افزار مدیریت و کنترل تردد است که وظیفه‌ی ثبت و ذخیره‌ی اطلاعات افراد و اشیا در تردد را دارد. سیستم مدیریت مرکزی باعث اتصال بخش‌های مختلق کنترل تردد مثل مانع فیزیکی ( گیت ٬ راهبند و درب ) ٬ ریدر و کنترلر به شبکه ارتباطی می‌شود. همانطور که گفته شد شبکه ارتباطی لازمه وجود در یک سیستم برای مرتبط ساختن بخش‌های مختلف آن به یکدیگر است.