تغییرات سیستم کنترل تردد (کنترل دسترسی) بعد از شیوع ویروس کرونا (covid-19)

مقدمه

شروع تغییرات سیستم کنترل تردد با کرونا: ویروس کرونا (کوید19) نخستین بار در شهر ووهان چین شناخته شده و به خاطر سرعت بالای انتقال کرونا تاکنون میلیون‌ها نفر  دچار بیماری شده اند و ویروس کرونا میلیون ها قربانی بر جای گذاشته است .

ویروس کرونا بعد از شیوع و همه‌گیری تاثیرات بسزایی در شرایط جهان و مردم گذاشته است. ویروس کرونا از روابط انسانی گرفته تا کسب و کار ها و حتی سیستم کنترل تردد و کنترل امور را نیز دچار تغییرات بسیاری کرد. بعد از شیوع ویروس کرونا تمام شرایط در زمینه‌های مختلف: اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، بهداشت و … دستخوش تغییرات چشمگیری شد. به طوری که بسیاری از اندیشمندان بر این باورند که تاثیر ویروس کرونا بر روی جوامع، هم‌ارز با تاثیرات وحشتناک جنگ جهانی دوم می‌باشد. همچنین معتقدند که جامعه‌ی پساکرونا به مراتب از جوامع قبل کرونا پسرفت بسیاری خواهد داشت.

در راستای شیوع ویروس کرونا و پیرو تغییرات تمام ابعاد جوامع وسبک زندگی اکثر مردم جهان به خصوص در بحث سیستم کنترل تردد (کنترل اکسس و کنترل دسترسی) دچار تغییرات قابل توجهی شده است.منظور ما از سبک زندگی افراد؛ عادات، رفتارها، نگرش‌های اقتصادی و فرهنگی و پارامترهای دیگر زندگی فردی و اجتماعی است.

تاثیر ویروس کرونا بر روی سیستم کنترل تردد ( اکسس کنترل و کنترل دسترسی )

با شیوع ویروس کرونا تمامی شرکت ها سازمان ها و ارگان ها برای مراقبت و کاهش شیوع بیماری کرونا ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی شدند و یک سری محدودیت کرونایی برای سیستم کنترل تردد و کنترل دسترسی افراد اعمال شد. از جمله‌ی این رفتارهای تغییر کرده می‌توان به نحوه‌ی حضور افراد در محل کار و معابر اشاره کرد. براساس تحقیقات این ویروس می تواند در سطوح مختلف از ۳ساعت تا ۹ ساعت زنده بماند و با توجه به این موضوع باید تمامی سطوحی که در روز توسط افراد مختلف لمس می شوند ضدعفونی شوند.

دستگاه های کنترل تردد اثر انگشتی (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) به دلیل ماهیت لمسی بودن (دستگاه کنترل تردد انگشتی) باعث انتقال این ویروس از فردی به فرد دیگر می شوند. در شرایط فعلی استفاده از دستگاه های کنترل تردد غیر لمسی ( اکسس کنترل و کنترل دسترسی) که میزان لمس و انتقال ویروس را کاهش می دهد امری مهم است مانند دستگاه های کنترل تردد تشخیص چهره (اکسس کنترل تشخیص چهره و کنترل دسترسی تشخیص چهره).

برخی از سیستم‌ کنترل تردد ها (اکسس کنترل و کنترل دسترسی ) که برای احراز هویت افراد از روش‌های بیومتریک استفاده می‌کنند در دوران شیوع ویروس کرونا بعضا دچار ناکارامدی‌های قابل توجهی شده اند.افراد برای حضور در معابر و محل کار الزامند که از ماسک و بعضی از شیلدهای محافظتی استفاده کنند در نتیجه سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) که با تشخیص چهره  یا فاصله ی بین دو چشم و یا اثر انگشت اجازه‌ی تردد می‌دادند ، دچار مشکل برای افراد شدند.

برای حل این مشکل لازم است افراد از سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) هایی استفاده کنند که در عین داشتن امنیت و نظم سیستم‌های کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) بیومتریک قبلی منطبق بر شرایط موجود بر جامعه و رفتار جمعی باشد. مانند: دستگاه های کنترل تردد تشخیص چهره با ماسک یا دستگاه های کنترل تردد تشخیص با کف دست(دستگاه های اکسس کنترل و دستگاه های کنترل دسترسی)

تکنولوژی جدید سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) با استفاده از کف دست افراد آنها را شناسایی می‌کند و احراز هویت را  انجام می‌دهد.در این سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) کف دست افراد مقابل اسکنر دستگاه کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) قرار می‌گیرد. سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) کف دست افراد و رگ‌های آن را شناسایی می‌کند. اطلاعات دریافتی از اسکن کف دست را بر اطلاعات ثبت شده در سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) انطباق می‌دهد و در صورت تایید سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) به فرد اجازه‌ی ورود و خروج میدهد .

تکنولوژی سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) کف دست از سیستم‌های کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) بیومتریک است که قبل از ویروس کرونا نیز کاربرد داشته است. اما گستره‌ی استفاده از سیستم های کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی)  بعد از شیوع ویروس کرونا (کووید 19) وسعت یافته است.

 

کف دست هر فرد دارای یک الگوی یونیک و خاص شخص است.  سیستم های کنترل ترددی (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) که احراز هویت را با اسکن کف دست انجام می دهند امنیت بیشتری تا سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) با اثر انگشت دارند. اسکن کف دست افراد در سیستم‌های کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی)  توسط اشعه‌ی مادون قرمز انجام می‌گیرد.

ویژگی‌های الگوریتم سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) در اسکن کف دست

الگوریتم‌های پردازش کف دست در سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) قادر به شناسایی خطوط و عروق کف دست در زوایا و نورهای مختلف است. به‌ طوری که اگر اطلاعات کف دست شما در شرایط مساعد از نظر نور محیط و زاویه گرفته شده باشد و شما در هنگام تردد روزمره‌ی خود در شرایط مشابه نباشید هم‌چنان دستگاه کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی)  قادر به تشخیص و احراز هویت شما می‌باشد.

سرعت و دقت بالای سیستم های کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) در تشخیص

در اسکن کف دست مانند اثر انگشت٬ هر فرد یک شناسه‌ی مجزا و اختصاصی دارد و هیچ دو فردی نیستند که خطوط کف دست یکسان داشته باشند در نتیجه دقت در سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) با کف دست طبعا دقت زیادی دارد.

سرعت سیستم‌های کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) هم در دریافت اطلاعات پردازش و در نهایت باز شدت گیت نیز بالااست و نسبت به سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) های دیگر ذخیره زمان بیشتری دارند. پس در زمان شیوع ویروس کرونا ( کووید 19) که اغلب افراد با ماسک و شیلد هستند و برداشتن ماسک برای چند لحظه هم زمانبر و مشکل است بهترین گزینه دستگاه های کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) با اسکن کف دست  می‌باشد.

همانطور که در قسمت‌های بالاتر توضیح داده شد سیستم‌های کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) بیومتریک امنیت بیشتری دارند و قابلیت هک شدن آن‌ها نیز به تبع کمتر است. سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) با کف دست هم از جمله سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) بیومتریک است. پس تقلب و هک شدن دستگاه  کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) امکانپذیر نیست. خطوط کف دست افراد قابلیت جعل و هویت‌سازی جعلی را ندارد.

عدم نیاز به تماس فیزیکی با دستگاه کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی)

با فراگیری ویروس کرونا و به حداقل رسیدن لمس فیزیکی سطوح مختلف توسط افراد  سیستم‌های کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) هایی که نیاز به لمس فیزیکی ندارند پرکاربرد تر از سایر سیستم‌های کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) ظاهر شدند. در این سیستم‌های کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) کافیست تا افراد کف دست خود را مقابل اسکنرهای دستگاه کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) قرار دهند تا اطلاعات آن‌ها وارد سیستم شود.

نحوه پردازش و اسکن کف دست در سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی)

ابتدا باید کف دست خود را نزدیک دستگاه کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) بیاورید و مقابل اسکنر قرار دهید تا دست شما به طور کامل واضح دیده و پردازش شود. در این مرحله لازم نیست که دست خود را در تماس با دستگاه کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی)  قرار دهید.

توجه شود که دستگاه کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) قادر به اسکن و پردازش اجسام دیگر بجز کف دست شما نیست و اگر جسم دیگری را نزدیک اسکنر دستگاه کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) بیاورید مراحل پردازش انجام نمی‌گیرد.

بعد از انکه دست در فاصله‌ی مناسبی از اسکنر دستگاه کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی)  قرار گرفت سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی)  شروع به پردازش الگوی کف دست و رگ کف دست می‌کند و اطلاعات آنالیزی را با اطلاعات از قبل ثبت شده‌ در سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) انطباق می‌دهد. روند پردازش و اسکن کف دست توسط اشعه‌ی مادون قرمز صورت می‌گیرد که به محض نزدیکی کف دست شما با دستگاه کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) فعال شده است.

سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) با اسکن کف دست palmID دارای ساختار کلی مشابه با سایر سیتم‌های کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) است .

در بخش زیر به شرح جزییات بخش‌های مختلف این سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) می‌پردازیم:

بخش ثبت الگوی کف دست palmID

در این بخش از سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) کف دست ، لازم است که اطلاعات افراد و الگوی اسکن کف هر دست در سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) ثبت شود. الگوی کف دست افراد به صورت عکس ذخیره نمی‌شود و درقالب کد به‌صورت رمزهای مختص هر فرد در سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) ذخیره می‌شود.

بخش اسکن کف دست palmID

اسکنر توسط اشعه‌ی مادون قرمز کار می‌کند که به محض نزدیک شدن کف دست به دستگاه کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) و فعال شدن سنسورهای آن اشعه‌ی مادون قرمز فعال می‌شود و خطوط و عروق کف دست را به‌طور کامل اسکن می‌کند. پس از اسکن کامل کف دست الگوی به دست آمده را به واحد کنترل سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) ارسال می‌کند.

بخش کنترل کننده سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی) palmID

در بخش کنترل سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی)  اسکن کف دست الگوی فرستاده شده از بخش اسکنر آنالیز شده کدگذاری می‌شود و با کدهای ثبت شده در دستگاه مطابقت داده شده و در نهایت سیستم کنترل تردد (اکسس کنترل و کنترل دسترسی)  مجوز ورود یا خروج برای فرد صادر می کند.